Beskydské řemeslné senobraní Program PsB

5-14.7.2018

brs_2018_v1.jpg Beskydy byly odjakživa chudý kraj. Lidé žili z málo výnosných polí a hlavně z pasení dobytka. Kromě pastvin potřeboval dobytek i luka, na kterých se kosila tráva na seno na zimu. No a na těchto lukách, pravidelně kosených a uklizených, na těchto lukách se začalo dařit málo průbojným druhům, jako jsou orchideje.

Dnes už dobytek pase málokdo a lidi živí spíše továrny a firmy v údolích. Horské louky nikdo nekosí a tak postupně zarůstají. Nejprve se objeví vrby, břízy, lísky, později i smrky nebo buky a místo luk s orchidejemi vznikají lesy.

Na Horní Bečvě jedna orchidejová louka pořád existuje – Kudlačena. Potřebuje ale každoroční péči, kterou ji už od roku 2006 poskytují lidi z Hnutí Brontosaurus. Takovou louku je potřeba poséct, seno pohrabat a někam uklidit. A při tom všem co nejméně ublížit všem živočichům – broukům, vážkám, žabám, ještěrkám, hadům, ptákům, … Inu, není to lehká práce.

I tento rok tak první polovinu června věnujeme kosení „naší“ Kudlačeny. Bydlet budeme na sousedním kopci, v stanech na louce u chaloupky. Pít budeme vodu ze studánky, jíst co nám navaří naše kuchyně v chaloupce (převážně vegetariánsky až vegansky, výjimečně však i s masovým přídavkem), koupat se v nedaleké požární nádrži, nebo vzdálenější přehradě.

No a kromě práce na louce nás čeká celá řada řemesel – ať už práce s vlnou, se dřevem, s drátky a kamínky (to všechno už spíše jen pro nové na vyžádání), ale třeba i každodenní pečení chleba, dále pletení ošatek, intuitivní pedagogika a sem-tam i nějaká ta hra.

Zajímají-li Tě detaily, podívej se na naše stránky, popis tábora s přihláškou se na nich objeví nejspíše v průběhu dubna. Už teď se tam ale můžeš podívat na fotky z minulých táborů.

Cena tábora je stanovena na 900 Kč, pro členy Kolovrátku a pro studenty, kteří o to požádají, je snížena na 500 Kč.
Druh: Dobrovolnická
Pomůžeme s: Ruční kosení podmáčené louky, sušení, hrabání a odvoz sena
Čas věnovaný práci: Denně se budete práci věnovat asi 5 hodin. Obvykle se však nepracuje všechny dny.
Ubytování: Stany (od dvoumístných po teepee)
Místo: Kudlačena (Beskydy - Horní Bečva)
Věk: od 15 do 99 let
Pořádající ZČ nebo klub: Kolovrátek
Organizátorský tým: Bobřík, Jeffer, Jiřík, Malunka, (R)adim
Účastnický poplatek (Kč): 900/500
Přihlášení a kontakt: Jeffer
Telefon: 420776184183
Email: tomas.stec@gmail.com
Web: kolovratek.brontosaurus.cz/
Přílohy: brs_2018_v1.jpg

Filtr akcí